GOOGLE
SEO

Aktualizacja indeksu Google Mobile-First (2021)

2021-02-10
Joanna Saternus
Aktualizacja indeksu Google Mobile-First marzec 2021.

W marcu 2021 szykuje się wielka szokująca aktualizacja bazy zindeksowanych stron w wyszukiwarce Google.

Znikną z niej bezpowrotnie strony, które NIE MAJĄ wersji mobilnej czyli nie są przystosowane do używania na telefonach komórkowych lub smartfonach.

Strony, które zostały stworzone kilka lub kilkanaście lat temu i nadal nie posiadają wersji mobilnej po prostu zostaną wykasowane z indeksu.

Google dał właścicielom czas na wprowadzenie zmian na stronach i dostosowanie ich do komórek, w sumie 4 lata, technologie pędzą do przodu, ruch na komórkach jest coraz większy, dostęp do szybkiego internetu coraz powszechniejszy. Przyszła pora na promocję stron mobilnych!

Na całym świecie już więcej Użytkowników przegląda strony internetowe na smartfonach i tabletach niż na laptopach i komputerach!

Wyszukiwarki zauważyły, że właściciele stron internetowych często wyświetlają różne treści w swoich wersjach na komputery i urządzenia mobilne, niestety na niekorzyść wersji mobilnej. A przecież coraz więcej klientów szuka informacji za pomocą telefonu, powinni mieć dostęp do równie wartościowej treści jak na komputerach. Jeżeli jesteś właścicielem strony internetowej nie zmniejszaj jej funkcjonalności na telefonach usuwając elementy ale wprowadzając nowoczesne rozwiązania takie jak strony responsywne i strony AMP.

Od marca 2021 Google będzie wykorzystywać do indeksowania i rankingu wyłącznie mobilną wersję Twoich stron. To tzw. aktualizacja Mobile First. Witryny przeznaczone tylko na komputery całkowicie znikną z indeksu Google, ich treści będą ignorowane.


Jak przygotować stronę na aktualizację Mobile First?

Nie masz wyboru - dzisiaj musisz mieć stronę mobilną aby w ogóle pojawić się w wyszukiwarce, mieć ruch na stronie lub nadal mieć wysokie pozycje.

Warto zadbać o to aby Twoja strona mobilna była IDENTYCZNA pod względem treści i funkcjonalności co wersja komputerowa. Dobrze też aby strona była jak najlepsza pod kątem jakości i szybkości, bo to daje jej dodatkowe punkty przy liczeniu rankingu w wynikach wyszukiwania.

Strony responsywne

Najlepszym rozwiązaniem, polecanym przez Google, jest posiadanie responsywnej strony internetowej. Responsywna strona tzw. RWD (Responsive Web Design) to strona elastyczna w swej budowie, która dopasowuje się do wielkości ekranu urządzenia. Posiada przesuwające się elementy, które są zmniejszane, powiększane lub dopasowywane w zależności od ekranu.

Wszystkie strony zbudowane w kreatorze Najszybsza są responsywne. Strony responsywne są wygodne, czytelne i funkcjonalne na każdym ekranie. Zadbaliśmy również aby czcionki, marginesy oraz Twoje zdjęcia były również responsywne. I najważniejsze: tworzysz tylko jedną wersję strony, a ona jest i mobilna i desktopowa - na każdym urządzeniu masz tę samą treść, te same zdjęcia, te same meta tagi, te same dane uporządkowane i funkcjonalność.

Posiadając stronę responsywną jesteś spokojny - Twoja strona będzie obecna w Google po aktualizacji indeksowania w marcu!

Strony AMP

W Najszybszej tworzysz nie tylko strony responsywne. Skupiamy się tak jak Google na stronach mobilnych, które są przyszłościowe i wykorzystujemy technologię Google AMP HTML. Wszystkie strony zbudowane w kreatorze Najszybsza są przyspieszonymi stronami mobilnymi AMP. Dzięki AMP Twoje strony błyskawicznie się ładują, są lekkie, nowoczesne i dodatkowo promowane w mobilnych wynikach wyszukiwania znakiem błyskawicy!


Jakie są koszty strony mobilnej?

W Najszybszej zakładasz konto i budujesz stronę całkowicie za darmo. Masz dostępne wszystkie niezbędne narzędzia do stworzenia w pełni funkcjonalnej strony internetowej: wybór szablonu strony, ustawienia SEO, hosting, certyfikat SSL. Nie musisz korzystać z szablonu - możesz stworzyć stronę sam, co jest proste i łatwe. Twoja strona dostępna jest w Internecie natychmiast! Jeśli chcesz podłączyć własną domenę lub zarejestrować nową darmową domenę .PL proponujemy Ci plan PRO za 0,95 zł dziennie!

Od wiosny 2021 strony mobilne zaczną być traktowane priorytetowo przez Google. Zadbaj o swoją mobilną stronę już dziś!

Znasz kogoś, kto szuka kreatora stron www? Udostępnij mu wpis. Dziękujemy!

Zbuduj stronę internetową

Zbuduj stronę internetową dla siebie lub swojej firmy. Szybko, łatwo, samodzielnie. Stronę z najlepszymi parametrami jakościowymi dla wyszukiwarek. Na każdy ekran.
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania? Skontaktuj się z nami: info@najszybsza.pl