1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak sprawdzić szybkość strony mobilnej?

Jak sprawdzić szybkość strony mobilnej?

2020-06-15
Joanna Saternus

Szybkość strony internetowej jest ważna! Według najnowszych statystyk już połowa ruchu w Internecie odbywa się na telefonach. Największym problemem klasycznych stron internetowych jest to, że bardzo wolno ładują się na telefonach. Dlatego warto zadbać o to aby strona miała swoją szybką mobilną wersję.

Od maja 2019 roku dla wszystkich nowych domen, które Google odwiedza stosowany jest Mobile-first indexing. Oznacza to, że do indeksowania i rankingu nowych stron używana jest ich wersja mobilna, czyli ta wyświetlana na komórkach. Jeżeli Twoja strona jest nieprzystosowana do ekranów telefonów lub działa na telefonach powoli to osiągnie słabsze pozycje w rankingu wyszukiwarki Google.

Dowiedz się więcej o Aktualizacji indeksu Google 2021.

Możesz sprawdzić jakość swojej strony mobilnej wykonując testy i sprawdzając jej parametry:

  1. Test optymalizacji mobilnej tzw. Mobile Friendly test
  2. Test szybkości strony mobilnej PageSpeed
  3. Analiza jakości stron mobilnych w panelu Google Search Console

Test optymalizacji mobilnej tzw. Mobile Friendly test

Test Mobile Friendly to podstawowy test mobilności, który pokaże Ci czy Twoja strona jest w ogóle dostosowana do telefonów. Test analizuje strukturę strony, czytelność elementów, wielkość czcionek, kontrast kolorów, odległości między linkami, które muszą być wygodne do dotknięcia palcem na telefonie. Testy jest darmowy, jego wynik otrzymujesz w ciągu kilku sekund.

Test optymalizacji mobilnej

Prawidłowy wynik testu optymalizacji mobilnej

wyniki testu optymalizacji mobilnej<br>

Test szybkości strony mobilnej PageSpeed Insights

PageSpeed Insights to test, który określi jej szybkość strony, wydajność oraz jakość. Wskaże Ci również obszary, w których możesz coś poprawić. Test jest bezpłatny, wpisujesz tylko adres internetowy strony i w ciągu kilku sekund otrzymujesz audyt jakości strony.

Szybkość strony jest określa parametr Speed Index. Dla urządzeń mobilnych czyli telefonów komórkowych powinien wynosić poniżej 3 sekund.

Prawidłowy wynik testu szybkości dla strony mobilnej PageSpeed Insights

Na bardzo dobry wynik optymalizacji mobilnej będzie wskazywać zielone kółeczko. Oznacza ono, że we wszystkich testach Twoja strona www otrzymała od 90-100 punktów. Szybkość strony określa parametr Speed Index. Dla urządzeń mobilnych czyli telefonów komórkowych powinien on wynosić poniżej 3 sekund.

pagespeed insights wyniki testu<br>

Analiza jakości strony mobilnej w Google Search Console

Możesz też sprawdzić jakość swojej strony mobilnej w panelu Google Search Console. Zobacz jak podłączyć witrynę do Google Search Console.

Aby odczytać wyniki witryna musi być obecna w wynikach wyszukiwania minimum 3 miesiące i posiadać jakiś ruch przychodzący w wyszukiwarki na urządzeniach mobilnych.

Wejdź do panelu i kliknij zakładkę "Jakość strony", będzie tam raport dotyczący jakości wszystkich adresów URL w Twojej witrynie. Strony na komórki i komputery są oceniane oddzielnie.

Przykładowy raport stron mobilnych witryny utworzonej w Najszybszej:

wyniki testu jakości strony mobilnej<br>

Masz już stronę internetową?

Zachęcamy Cię do przetestowania szybkości swojej strony w narzędziach Google'a. To ważne, gdyż od tego roku wyszukiwarki będą zwracać szczególną uwagę na szybkość i jakość stron mobilnych.

Dowiedz się więcej o Aktualizacji indeksu Google.

Nie masz jeszcze strony www?

Jeżeli planujesz stworzyć ją w jednym z dostępnych w Internecie kreatorów stron www to poza ceną, wygodą stosowania i dostępnymi funkcjami bardzo ważne jest to jakiej JAKOŚCI zbudujesz w nim stronę. Przed wyborem kreatora stron internetowych radzimy sprawdzić dowolną stronę zbudowaną za jego pomocą w wyżej wymienionych narzędziach do testowania stron mobilnych. Nie warto korzystać z kreatora, jeśli tworzy on słabej jakości, powolne i niewydajne strony, zwłaszcza strony mobilne. Dlaczego? Taka strona będzie gorzej traktowana przez wyszukiwarki takie jak Google, Bing, Yahoo i będzie trudniej jej osiągnąć wysoki ranking w wyszukiwarkach. Wybierz kreator stron www, w którym zbudujesz SZYBKĄ, świetną jakościowo, ładną i prostą stronę internetową, wygodną w edycji i obsłudze oraz przyjazną zarówno Użytkownikom jak i wyszukiwarkom. Wyszukiwarki lubią szybkie strony!

Zdjęcie: Vojtech Bruzek (Unsplash)

Znasz kogoś, kto szuka kreatora szybkich stron www? Udostępnij mu ten wpis. Dziękujemy!

Stwórz własną stronę internetową w kreatorze stron www Najszybsza.

Jak możemy Ci pomóc?

Ostatnie wpisy na blogu

NAJSZYBSZA

Najszybsza to polski kreator stron internetowych HTML, AMP, RWD. Narzędzie do tworzenia szybkich, prostych, ładnych stron www ze świetnymi parametrami dla Google.

© 2020-2022 Strona zbudowana i hostowana w Najszybsza.pl