W platformie Najszybsza możesz założyć i prowadzić sklep internetowy bez konieczności zakładania firmy. Dowiedz się jakie warunki musisz spełnić, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące takiej formy działalności.
Sprzedaż online może być prostsza niż się wydaje. Planujesz otworzyć mały sklep internetowy? Nie musisz rejestrować firmy. Działalność nierejestrowana, z ograniczeniami co do miesięcznego przychodu, pozwala na sprzedaż produktów i usług online bez skomplikowanej biurokracji. Jest to idealne rozwiązanie dla drobnej działalności, biznesu na małą skalę lub początkujących przedsiębiorców, którzy chcą wypróbować swoje pomysły biznesowe z minimalnymi formalnościami i kosztami startowymi.
Działalność nierejestrowana, znana również jako "działalność nierejestrowa" lub "działalność nieewidencjonowana" to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy urzędach: CEDIG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), ZUS i Urzędzie Skarbowym.
Taką działalność możesz prowadzić gdy:
1. Przychody z twojej działalności nie przekroczą limitu.
2. W ostatnich 60 miesiącach (5 latach) nie prowadziłeś działalności gospodarczej.
Działalność nierejestrowaną możesz prowadzić na etacie, przychody z tych dwóch źródeł nie sumują się.
Nie musisz rejestrować takiej działalności w urzędach. Wystarczy, że działasz na niewielką skalę i nie przekraczasz przychodu 3225 zł miesięcznie (od 1 stycznia 2025 3499 zł). Mały sklep internetowy możesz otworzyć u nas bez rejestracji firmy.
Nie, działalność nierejestrowana nie wymaga zgłaszania w urzędzie skarbowym ani rejestracji w CEIDG. Działalność nierejestrowana nie wymaga posiadania NIP ani REGON. W naszej platformie możesz otworzyć sklep internetowy bez zakładania firmy, jako osoba fizyczna.
Tak, musisz rozliczyć przychody z działalności nierejestrowanej w zeznaniu rocznym PIT-36, ale nie płacisz zaliczek na podatek w ciągu roku. Podatek wynika z zysków (dochodu) po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu i jest rozliczany w rocznym zeznaniu podatkowym. Wysokość podatku jest zależny od dochodu.
Oczywiście nie możesz przekraczać miesięcznego limitu przychodów. Ponadto nie możesz prowadzić działalności, która wymaga zezwolenia, koncesji lub wpisu do rejestru działalności regulowanej.
Nie, prowadząc działalność nierejestrowaną, nie płacisz żadnych składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne, ponieważ nie jesteś zarejestrowany jako przedsiębiorca.
Taką działalność musisz wykonywać osobiście. Nie możesz zatrudniać innych osób. W związku z tym w sklepie internetowym możesz sprzedawać produkty z wysoką marżą. Przykłady:
Uwaga! Dla niektórych grup towarów np. kosmetyków, elektroniki, biżuterii z metalami szlachetnymi, usługami prawniczymi czy jubilerskimi musisz zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i uzyskać NIP. Dowiedz się więcej na ten temat na stronie rządowej (link na dole artykułu).
Tak, musisz prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Ewidencja ta pozwoli Ci monitorować, czy nie przekraczasz limitu przychodów uprawniających do prowadzenia tego rodzaju działalności. W ewidencji zapisujesz sprzedaż za dany dzień. Przepisy nie regulują dokładnie, jakie elementy powinna zawierać uproszczona ewidencja sprzedaży, ale zazwyczaj zawiera ona liczby porządkowe, daty sprzedaży, wartość sprzedaży oraz wartość sprzedaży narastająco. Możesz prowadzić ją w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym.
Musisz wystawić fakturę tylko jeśli klient jej zażąda. Faktura powinna zawierać numer kolejny, datę wystawienia, dane sprzedawcy i nabywcy, nazwę usługi, i kwotę do zapłaty. Ułatwiliśmy Ci to - w panelu sklepu masz możliwość wygenerowania takiej faktury dla wybranego zamówienia.
Sklep internetowy bez firmy możesz prowadzić, dopóki nie przekroczysz miesięcznych limitów przychodów. Jeśli przekroczysz, niestety musisz zarejestrować działalność gospodarczą w ciągu 7 dni.
Prowadź ewidencję sprzedaży i pilnuj swoich przychodów aby nie przekroczyć limitów. W sklepie internetowym masz kilka możliwości. W każdej chwili możesz w ustawieniach sklepu:
Przykładowo, jeżeli zbliżysz się do limitu przychodów, możesz zablokować składanie zamówień do końca miesiąca. Produkty będą widoczne, również w wyszukiwarce Google (co ważne gdyż nie stracą swojego rankingu), ale nie będzie można ich chwilowo zamówić.
Twoje koszty mogą obejmować zakup surowców, towarów handlowych, laptopa oraz inne wydatki bezpośrednio związane z prowadzeniem sklepu. Kosztem może być zakup planu SHOP w naszej platformie, zakup domeny internetowej lub usługa zlecenia postawienia sklepu. Poproś o faktury imienne aby zaliczyć te wydatki do swoich kosztów.
Nie posiadając działalności gospodarczej masz możliwość podłączenia w sklepiku trzech metod płatności dla klientów:
1. Bramka płatności Autopay.
W sklepie możesz uruchomić bramkę Autopay, która obsługuje osoby bez działalności gospodarczej. Po aktywacji bramki Twoi klienci będą mogli zapłacić w sklepie korzystając z BLIK czy szybkich przelewów z kilkudziesięciu polskich banków. Zapłatę za zamówienie otrzymasz natychmiast.
Zobacz: Jak podłączyć bramkę Autopay w sklepie
2. Przelew bezpośredni
Możesz też udostępnić klientom przelew bezpośredni na rachunek bankowy. Po złożeniu zamówienia otrzymają oni maila z informacją na jakie konto mają wpłacić należność. Po otrzymaniu wpłaty będziesz mógł zrealizować zamówienie.
3. Płatność przy odbiorze (pobranie)
Klient może opłacić zamówienie przy odbiorze.
W naszej platformie koszty założenia sklepu internetowego są niskie.
Ten artykuł nie stanowi porady księgowej. Szczegóły podatkowe dotyczące działalności prosimy konsultować ze specjalistą księgowości lub Urzędem Skarbowym.
Dowiedz się więcej na rządowej stronie dla przedsiębiorcy 🔗 Biznes.gov.pl.
Zobacz: Cennik planów
Znasz kogoś, kto szuka kreatora szybkich stron www? Udostępnij mu ten wpis. Dziękujemy!
Dużo artykułów ze wskazówkami jak zaprojektować i skonfigurować skuteczną stronę.
Możesz zlecić nam stworzenie strony. Zajmiemy się wszystkim od A do Z. Mamy atrakcyjne ceny.
Skontaktuj się z nami. Zapewniamy profesjonalną i szybką pomoc w tworzeniu strony.
Korzystając z naszej witryny zgadzasz się na stosowanie przez nas cookies. Używamy niezbędnych cookies oraz opcjonalnych.
Polityka prywatności