1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jakie czcionki wybrać na stronę internetową? Przykłady.

Jakie czcionki wybrać na stronę internetową? Przykłady.

2022-06-14
Joanna Saternus

W kreatorze Najszybsza bardzo łatwo wybierzesz czcionkę dla tekstów na stronie internetowej. Do wyboru masz 8 czcionek tradycyjnych oraz ponad 100 rodzajów najpopularniejszych czcionek Google Fonts.

Czcionki Google Fonts to bezpłatny katalog krojów czcionek, które każdy może dodać do swojej witryny, również komercyjnej. W Najszybszej czcionki Google są dostępne automatycznie, nie musisz instalować wtyczek ani tworzyć specjalnych tagów w kodzie strony. Super wygoda!

Polecamy zastosować w sumie 1, 2, lub maksymalnie 3 rodzaje czcionek na stronie. Dzięki temu strona będzie przejrzysta, nie będzie na niej chaosu, i szybko się załaduje na każdym ekranie.

Font czy czcionka? Font to zestaw czcionek o określonych cechach zapisany w postaci elektronicznej. Na stronach internetowych wybieramy więc fonty. W potocznym języku nadal jednak font nazywany jest po prostu czcionką. W polskich wersjach popularnych aplikacji biurowych font także jest czcionką. Użytkownicy nadal częściej szukają w internecie czcionek niż fontów. W tym wpisie będziemy więc używać częściej czcionek.

Wybierz czcionkę domyślną dla strony.

W pierwszej kolejności ustaw dla całej strony czcionkę domyślną (bazową), która będzie używana do wszystkich tekstów na stronie. Możesz ją zmienić oczywiście w dowolnym momencie. Czcionkę bazową możesz wybrać w ustawieniach strony.

Na stronach internetowych dla zwykłych tekstów najlepiej sprawdzają się czcionki bezszeryfowe ang. sans serif czyli bez zdobień. Czcionki bezszeryfowe sans serif są proste, minimalistyczne, nie męczą oczu i są czytelne nawet na małym ekranie telefonu lub przy tekstach o niewielkich rozmiarach.

krój szeryfowy i bezszeryfowy<br>

W Najszybszej na przykład stosujemy dla tekstów czcionkę o kroju bezszeryfowym Manrope. W kolekcji Google Fonts masz naprawdę spory wybór ładnych, nowoczesnych czcionek. Najczęściej wybieranymi czcionkami Google Fonts do tekstów na stronach internetowych są Roboto, Open Sans, Lato, Poppins, Montserrat, Inter, Noto, Nunito, Source Sans Pro, Works Sans. Poniżej możesz zobaczyć jak wyglądają.

Dla tekstu na stronie wybierz przede wszystkim czcionkę czytelną. Krój przesadnie ozdobny, imitujący pismo odręczne lub zbyt pogrubiony spowoduje, że czytanie będzie męką i w najgorszym razie tekst będzie po prostu zignorowany przez użytkownika odwiedzającego twoją stronę.

Wybierz czcionkę dla tytułów i nagłówków.

Po wybraniu domyślnej czcionki dla całej strony możesz, jeśli chcesz, wyróżnić wybrany element tekstowy np. tytuł. Nadasz w ten sposób stronie niepowtarzalny styl. Tutaj możesz nieco zaszaleć aby podkreślić fragmenty tekstu.

Masz dwie opcje:

1. Nie zmieniaj czcionki domyślnej dla elementu tylko zmień parametr czcionki: grubość. Zachowasz spójność stylistyczną. Zobacz: jak pogrubić tekst stosując czcionki zmienne.

2. Zmień czcionkę na inną i stwórz nowy styl we fragmentach tekstowych.

Kliknij w element tekstowy, w Inspektorze, w zakładce "Styl" wybierz krój czcionki dla tego elementu.

ustawienia czcionki wybór czcionki na stronę<br>

Jaką czcionkę wybrać dla tytułów na stronie?

Każda czcionka ma niepowtarzalny styl. Dobierz czcionki najbardziej pasujące do treści strony. Nie bój się połączyć 2 różnych krojów na stronie, jeden dla tytułów, a drugi dla zwykłych paragrafów. Najczęściej kroje szeryfowe (z ozdobieniami) i bezszeryfowe (bez zdobień) bardzo dobrze komponują się ze sobą i nadają stronie wyjątkowy charakter.

Dla stron technicznych, biznesowych, sportowych możesz wybrać dla tytułu krój bezszeryfowy, prosty, minimalistyczny. W branżach ekskluzywnych, prawniczych, architekturze, kulturze, modzie, literaturze mogą ci się spodobać zdobienia w tytułach, jakie mają czcionki szeryfowe.

Zobacz jak możemy szybko zmienić styl nagłówków zmieniając tylko czcionkę.

Czcionki Bebas Neue + Montserrat

Czcionka Bebas Neue dodaje tytułowi wigoru. Dla tekstu pod tytułem wybraliśmy czcionkę Montserrat, która jest popularną, elegancką czcionką o szerokim, eleganckim, czytelnym kroju.

czcionki google fonts bebas neue i montserrat<br>

Czcionki Raleway + Krub

Czcionka Raleway mimo, że jest bezszeryfowa prezentuje się niezwykle elegancko. Dobraliśmy do niej czcionkę Krub, która jest lekka i nadaje się do krótkich tekstów.

czcionki google fonts raleway i krub<br>

Czcionki Roboto Condensed + Roboto

Roboto to czcionka stosowana na całym świecie w aplikacjach Android. Jest prosta, czytelna, ładna i... bardzo popularna. W tytule zastosowaliśmy Roboto Condensed czyli czcionkę o nieco węższych literach. W paragrafie zaś widzisz klasyczne Roboto.

czcionki google fonts robotocondensed i roboto<br>

Czcionki Righteous + Inter

Czcionka Rightous użyta w tytule jest wyjątkowo dekoracyjna i przyciągająca uwagę.  Czcionka Inter została zaprojektowana przez informatyka. Ta techniczna czcionka idealnie nadaje się do tekstów wprowadzając porządek na stronach internetowych.

czcionki google fonts righteous inter<br>

Czcionki Oswald + Open Sans

Do mocno zaakcentowanego tytułu w kroju Oswald dobraliśmy nienachalną czcionkę Open Sans, która ma neutralny i przyjazny krój.

czcionki google fonts oswald i open sans<br>

Czcionki Thasadith + Lato

Delikatny tytuł korzysta z czcionki Thasadith. Dla paragrafu zastosowaliśmy popularną czcionkę Lato, zaprojektowaną przez Łukasza Dziedzica. Półokrągłe detale liter dają czcionce ciepło i radość, a mocna konstrukcja zapewnia stabilność i powagę. Lato to uniwersalna czcionka często stosowana w projektach internetowych.

czcionki google fonts thasadith i lato<br>

Czcionki Nunito + Nunito Sans

Czcionki Nunito i Nunito Sans to ładne bezszeryfowe czcionki o uniwersalnym zastosowaniu. Doskonale sprawdzają się na stronach z treścią dla młodych użytkowników Internetu, ale nie tylko. Ich miękkie linie i okrągłe zakończenia sprawiają, że przyjemnie czyta się teksty.

czcionki google fonts nunito i nunito sans<br>

Czcionki Playfair Display + Lora

Dekoracyjna czcionka Playfair Display najlepiej nadaje się do dużych, eleganckich tytułów. Aby zachować wyrafinowany styl możesz do niej dobrać czcionkę szeryfową, tutaj jest Lora.

czcionki google fonts playfair display i lora<br>

Czcionki Archivo Black + Poppins

Dla krótkich, bardzo mocnych akcentów zastosuj Archivo Black. To bezszeryfowa czcionka zaprojektowana z myślą o najważniejszych nagłówkach więc weź pod uwagę to, że jej litery są szerokie i słowa zajmują dużo miejsca. Sprawdź koniecznie w podglądzie strony jak prezentuje się ona na telefonach komórkowych i ewentualnie zmniejsz jej rozmiar. Do pary mamy ładną czcionkę sans serif Poppins, która jest przyjemna do czytania w każdym rozmiarze.

czcionki google fonts archivo i poppins<br>

Czcionki Marcellus + Bitter

Tytułowa czcionka Marcellus inspirowana jest klasycznymi rzymskimi literami. Jest elegancka i wyrazista, idealnie nadaje się np. na tytuły postów na blogu. Do pary zastosowaliśmy czcionkę szeryfową Bitter. Czcionka ta została specjalnie zaprojektowana do wygodnego czytania długich tekstów na dowolnym urządzeniu. Być może znasz ją z czytników e-booków.

czcionki google fonts marcellus bitter<br>

Czcionki Anton + Arimo

Anton w tytule to mocny akcent! Ten krój był wymyślony dla napisów reklamowych, okazał się tak atrakcyjny, że został zdigitalizowany i przekształcony do użytku jako czcionka internetowa. Arimo z kolei użyta tutaj do tekstu w paragrafie to nowoczesna, bezszeryfowa czcionka inspirowana tradycyjną czcionką Arial.

czcionki google fonts anton arimo<br>

Czcionki Montserrat + Work Sans

W tytule zastosowaliśmy czcionkę Montserrat o szerokim kroju liter. Paragraf tekstu jest napisany czcionką Work Sans, która idealnie się komponuje z tytułem.

czcionki google fonts montserrat i work sans<br>

A jaką Ty wybierzesz czcionkę na swoją stronę?

Znasz kogoś, kto szuka kreatora szybkich stron www? Udostępnij mu ten wpis. Dziękujemy!

Stwórz własną stronę internetową w kreatorze stron www Najszybsza.

Jak możemy Ci pomóc?

Ostatnie wpisy na blogu

NAJSZYBSZA

Najszybsza to polski kreator stron internetowych HTML, AMP, RWD. Narzędzie do tworzenia szybkich, prostych, ładnych stron www ze świetnymi parametrami dla Google.

© 2020-2022 Strona zbudowana i hostowana w Najszybsza.pl