1. Strona główna
  2. Blog
  3. Co to są strony mobilne AMP?

Co to są strony mobilne AMP?

2020-06-01
Joanna Saternus

Skąd nazwa? AMP to przyspieszone strony mobilne, z angielskiego Accelerated Mobile Pages.

Standardowa strona jest zbudowana w języku HTML stworzonym do prezentacji stron internetowych w przeglądarkach. Strona AMP jest napisana w języku AMP HTML. Różnic jest niewiele ale są one na tyle istotne, że strona AMP jest bardziej wydajna, lżejsza i szybsza niż tradycyjny HTML.

Strony AMP powstały we wspólnym projekcie Google'a i Twittera, którzy zauważyli, że mimo iż coraz więcej użytkowników korzysta z telefonów komórkowych przeglądając strony w internecie to właściciele tych stron robią niewiele by były szybsze i wygodniejsze w oglądaniu. Okazało się, że większość stron dostosowanych do komputerów i laptopów nie spełnia swych funkcji na małych ekranach komórek. Strony są wolne, przeładowane skryptami JS, często mają wyskakujące okienka, za mało czytelne czcionki itd. Efekt jest taki, że użytkownicy są sfrustrowani przeglądając je, opuszczają je, nie robią zakupów, nie czytają artykułów.

Projekt AMP miał zmienić tę sytuację proponując właścicielom stron internetowych nowy format AMP HTML, który jest szybki, wydajny, bez żadnych zbędnych komponentów. Wszystko po to aby strony na telefonach ładowały się błyskawicznie. Strony AMP są przechowywane w pamięci podręcznej Google'a dlatego pokazują się w mgnieniu oka. Dodatkową zaletą dla właścicieli stron jest specjalne oznakowanie w mobilnych wynikach wyszukiwania - strony AMP otrzymują znak błyskawicy.

„AMP jest prostym i solidnym formatem, który zapewnia Twojej witrynie szybkość, ukierunkowanie na użytkownika i zarabianie. AMP zapewnia długoterminowy sukces Twojej strategii internetowej dzięki dystrybucji na popularnych platformach i zmniejszeniu kosztów operacyjnych i rozwojowych” -- Google.

Możesz dowiedzieć się więcej o przyspieszonych stronach mobilnych AMP na stronie projektu AMP.dev.

Zalety przyspieszonych stron mobilnych AMP

Lepsza widoczność w wyszukiwarce Google

Szybkość strony wpływa na jej ranking w wynikach wyszukiwania. Google promuje przyspieszone strony AMP gdyż są szybkie. Dodatkowo w mobilnych wynikach wyszukiwania Google oznacza strony AMP symbolem błyskawicy. Klikając ją wiesz, że strona załaduje się błyskawicznie.

Błyskawica obok adresu URL w mobilnych wynikach wyszukiwania (czyli na komórkach). Strony, które są AMP dostają specjalne oznakowanie w wyszukiwarce Google.

Lepsze doświadczenia użytkownika

Lepsze UX czyli szeroko pojęte doświadczenia użytkownika (ang. user experience). Strony AMP zbudowane są zgodnie z oczekiwaniami użytkowników - są funkcjonalne, wygodne w nawigacji, intuicyjne, bardzo szybko się ładują i dobrze wyglądają na smartfonach. Jeśli masz stronę AMP jesteś pewien, że jest przyjazna użytkownikom. Twoim zadaniem jest tylko dostarczenie im ciekawej treści!

Lepsze statystyki odwiedzin

Przyspieszone strony mobilne AMP mają wyższe konwersje, niższy wskaźnik odrzuceń, więcej powracających użytkowników i dłuższy czas przebywania na stronie. Lepsze statystyki wpływają pozytywnie na ranking w wynikach wyszukiwania.

Dowiedz się więcej: Jak AMP wpływa na SEO?

Mniejsze koszty technologiczne

W kreatorze Najszybsza.pl budujesz tylko JEDNĄ wersję witryny i jest ona AMP zarówno na telefonach jak i komputerach. Dodatkowo używa ona mniej transferu i mocy serwera niż tradycyjne witryny.

W kreatorze szybkich stron internetowych Najszybsza zbudujesz szybko, wygodnie i w prosty sposób stronę mobilną AMP. Co więcej, nie będzie ona tylko mobilna, będzie to strona dobrze wyglądająca również na dużych ekranach, i tak samo szybka.

Dowiedz się więcej: Kreator stron mobilnych AMP

Aktualizacja 2022

Ikona AMP nie jest już dołączana do adresu URL w wynikach wyszukiwania. Zamiast niej Google wprowadziło ikonę Page Experience. Wygląda podobnie i oznacza stronę, która ma bardzo dobre parametry Web Vitals. Wszystkie strony zbudowane w kreatorze Najszybsza mają oczywiście świetne wyniki Web Vitals.

Znasz kogoś, kto szuka kreatora szybkich stron www? Udostępnij mu ten wpis. Dziękujemy!

Stwórz własną stronę internetową w kreatorze stron www Najszybsza.

Jak możemy Ci pomóc?

Ostatnie wpisy na blogu

NAJSZYBSZA

Najszybsza to polski kreator stron internetowych HTML, AMP, RWD. Narzędzie do tworzenia szybkich, prostych, ładnych stron www ze świetnymi parametrami dla Google.

© 2020-2022 Strona zbudowana i hostowana w Najszybsza.pl