AMP

Co to są strony mobilne AMP?

2020-06-01
Joanna Saternus

Skąd nazwa? AMP to przyspieszone strony mobilne, z angielskiego Accelerated Mobile Pages.

Normalna strona jest zbudowana w języku HTML stworzonym do prezentacji stron internetowych w przeglądarkach. Strona AMP jest napisana w języku AMP HTML. Różnic jest niewiele ale są one na tyle istotne, że strona AMP jest bardziej wydajna, lżejsza i szybsza niż tradycyjny HTML.

Strony AMP powstały we wspólnym projekcie Google'a i Twittera, którzy zauważyli, że mimo iż coraz więcej użytkowników korzysta z telefonów komórkowych przeglądając strony w internecie to właściciele tych nie robią nic aby były szybsze i wygodniejsze w oglądaniu. Okazało się, że większość stron dostosowanych do komputerów i laptopów nie spełnia swych funkcji na małych ekranach komórek. Są wolne, przeładowane skryptami JS, mają wyskakujące okienka, za mało czytelne czcionki itd. Użytkownicy są sfrustrowani przeglądając je, opuszczają je, nie robią zakupów, nie czytają artykułów.

Projekt AMP miał zmienić tę sytuację proponując właścicielom stron internetowych nowy format AMP HTML, który jest szybki, wydajny, bez żadnych zbędnych elementów. Wszystko po to aby strony ładowały się błyskawicznie. Strony AMP są przechowywane w pamięci podręcznej Google'a dlatego pokazują się w mgnieniu oka. Dodatkową zaletą dla właścicieli stron jest specjalne oznakowanie w mobilnych wynikach wyszukiwania - strony AMP otrzymują znak błyskawicy.

„AMP jest prostym i solidnym formatem, który zapewnia Twojej witrynie szybkość, ukierunkowanie na użytkownika i zarabianie. AMP zapewnia długoterminowy sukces Twojej strategii internetowej dzięki dystrybucji na popularnych platformach i zmniejszeniu kosztów operacyjnych i rozwojowych” -- Google.
Możesz dowiedzieć się więcej o przyspieszonych stronach mobilnych AMP na stronie projektu AMP.dev lub na stronie Google developers. Podane strony są w języku angielskim.

Zalety przyspieszonych stron mobilnych AMP

Lepsza widoczność w wyszukiwarce Google

Szybkość strony wpływa na jej ranking w wynikach wyszukiwania. Google promuje przyspieszone strony AMP gdyż są szybkie. Dodatkowo w wynikach wyszukiwania na telefonach Google oznacza strony AMP symbolem błyskawicy. Klikając ją wiesz, że załaduje się błyskawicznie.

Błyskawica obok adresu URL w mobilnych wynikach wyszukiwania (czyli na komórkach). Strony, które są AMP dostają specjalne oznakowanie w wyszukiwarce Google.

Lepsze doświadczenia użytkownika

Lepsze UX czyli szeroko pojęte doświadczenia użytkownika (ang. user experience). Strony AMP zbudowane są zgodnie z oczekiwaniami użytkowników - są funkcjonalne, wygodne w nawigacji, intuicyjne, bardzo szybko się ładują i dobrze wyglądają na smartfonach. Jeśli masz stronę AMP jesteś pewien, że jest przyjazna użytkownikom. Twoim zadaniem jest tylko dostarczenie im ciekawej treści!

Lepsze statystyki odwiedzin

Przyspieszone strony mobilne AMP mają wyższe konwersje, niższy wskaźnik odrzuceń, więcej powracających użytkowników i dłuższy czas przebywania na stronie. Lepsze statystyki wpływają pozytywnie dla ranking w wynikach wyszukiwania.

Mniejsze koszty technologiczne

W kreatorze Najszybsza.pl budujesz tylko JEDNĄ wersję witryny i jest ona AMP zarówno na telefonach jak i komputerach. Dodatkowo używa ona mniej transferu i mocy serwera niż tradycyjne witryny.

W kreatorze szybkich stron internetowych Najszybsza zbudujesz szybko, wygodnie i w prosty sposób stronę mobilną AMP. Co więcej, nie będzie ona tylko mobilna, będzie to strona dobrze wyglądająca również na dużych ekranach, i tak samo szybka.

Znasz kogoś, kto szuka kreatora stron www? Udostępnij mu wpis. Dziękujemy!

Zbuduj stronę internetową

Zbuduj stronę internetową dla siebie lub swojej firmy. Szybko, łatwo, samodzielnie. Stronę z najlepszymi parametrami jakościowymi dla wyszukiwarek. Na każdy ekran.
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania? Skontaktuj się z nami: info@najszybsza.pl