AMP

Co to są strony mobilne AMP?

2020-06-01
Joanna Saternus

Przyspieszone strony mobilne AMP (ang. Accelerated Mobile Pages) to projekt Google'a we współpracy z Twitterem stworzony aby przyspieszyć wyświetlanie i korzystanie ze stron mobilnych. Strony takie zbudowane są w szkielecie (framework) AMP HTML, który jest lżejszy i szybszy niż tradycyjny HTML. Dodatkowo strony AMP przechowywane są w pamięci podręcznej Google dzięki czemu ładują się błyskawicznie.

„AMP jest prostym i solidnym formatem, który zapewnia Twojej witrynie szybkość, ukierunkowanie na użytkownika i zarabianie. AMP zapewnia długoterminowy sukces Twojej strategii internetowej dzięki dystrybucji na popularnych platformach i zmniejszeniu kosztów operacyjnych i rozwojowych” -- Google.
Możesz dowiedzieć się więcej o przyspieszonych stronach mobilnych AMP na stronie projektu AMP.dev lub na stronie Google developers. Podane strony są w języku angielskim.

Zalety przyspieszonych stron mobilnych AMP

Lepsza widoczność w wyszukiwarce Google

Szybkość strony wpływa na jej ranking w wynikach wyszukiwania. Google promuje przyspieszone strony AMP gdyż są szybkie. Dodatkowo w wynikach wyszukiwania na telefonach Google oznacza strony AMP symbolem błyskawicy. Klikając ją wiesz, że załaduje się błyskawicznie.

Błyskawica obok adresu URL w mobilnych wynikach wyszukiwania (czyli na komórkach). Strony, które są AMP dostają specjalne oznakowanie w wyszukiwarce Google.

Lepsze doświadczenia użytkownika

Lepsze UX czyli szeroko pojęte doświadczenia użytkownika (ang. user experience). Strony AMP zbudowane są zgodnie z oczekiwaniami użytkowników - są funkcjonalne, wygodne w nawigacji, intuicyjne, bardzo szybko się ładują i dobrze wyglądają na smartfonach. Jeśli masz stronę AMP jesteś pewien, że jest przyjazna użytkownikom. Twoim zadaniem jest tylko dostarczenie im ciekawej treści!

Lepsze statystyki odwiedzin

Przyspieszone strony mobilne AMP mają wyższe konwersje, niższy wskaźnik odrzuceń, więcej powracających użytkowników i dłuższy czas przebywania na stronie. Lepsze statystyki wpływają pozytywnie dla ranking w wynikach wyszukiwania. Dowiedz się więcej jak AMP wpływa na SEO.

Mniejsze koszty technologiczne

W kreatorze Najszybsza.pl budujesz tylko JEDNĄ wersję witryny i jest ona AMP zarówno na telefonach jak i komputerach. Dodatkowo używa ona mniej transferu i mocy serwera niż tradycyjne witryny.

W kreatorze szybkich stron internetowych Najszybsza zbudujesz szybko, wygodnie i w prosty sposób stronę mobilną AMP. Co więcej, nie będzie ona tylko mobilna, będzie to strona dobrze wyglądająca również na dużych ekranach, i tak samo szybka. Dowiedz się więcej o kreatorze stron mobilnych AMP.
Udostępnij wpis:

Zbuduj stronę internetową

Zbuduj stronę internetową dla siebie lub swojej firmy. Szybko, łatwo, samodzielnie. Stronę z najlepszymi parametrami jakościowymi dla wyszukiwarek. Na każdy ekran.
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania? Skontaktuj się z nami: info@najszybsza.pl