1. Strona główna
  2. Pomoc
  3. Jak szybko poprawić wyniki testu Lighthouse dla strony internetowej

Jak szybko poprawić wyniki testu Lighthouse dla strony internetowej

SZYBKIE TWORZENIE STRON INTERNETOWYCH

Ostatnia aktualizacja: 2022-07-07

W Najszybszej przykładamy dużą wagę do tego aby Twoje strony były maksymalnie zoptymalizowane dla wyszukiwarek. Im lepszej jakości masz stronę tym ma ona większy potencjał na wysokie pozycje w wyszukiwarkach.

Wyniki testu jakości strony

Twoja strona może swobodnie osiągać najwyższe wyniki w testach Lighthouse (90-100). Optymalizacja witryny internetowej jest prosta i łatwa w kreatorze Najszybsza.

Zobacz: Jak zrobić test Lighthouse dla strony

wyniki testu lighthouse
wyniki testu lighthouse<br>

Jeżeli robisz test strony po raz pierwszy to najczęściej nie udaje się osiągnąć wszystkich "zielonych" wyników. Mimo, że kategorie "Wydajność" oraz "Sprawdzone Metody" są dobrze zoptymalizowane to jednak zdarza się, że strona wymaga podszlifowania i przejrzenia kilku ustawień ręcznie w kategoriach "Ułatwienia dostępu" oraz "SEO".

W audycie Twojej strony wskazane zostaną miejsca, które możesz poprawić. Poniżej przedstawiamy najczęstsze braki lub błędy, które wymagają poprawek oraz nasze wskazówki jak je wprowadzić w kreatorze stron.

Jeśli Twoja strona osiąga przykładowo poniższe wyniki, bardzo łatwo możesz je poprawić. Kliknij w audycie wybrane kółko np. "Ułatwienia dostępu" i sprawdź ostrzeżenia, następnie przejrzyj wskazówki jak wprowadzić poprawki.

wyniki lighthouse dobre
wyniki lighthouse dobre<br>

Najczęstsze braki i błędy w testach Lighthouse

▲ Linków nie można zindeksować

linków nie można zindeksować
linków nie można zindeksować<br>

Rozwiń ostrzeżenie i sprawdź, które linki prowadzą ... nigdzie nie prowadzą. W kreatorze stron odszukaj ten link i sprawdź jego ustawienia. Najczęściej nie została wybrana żadna strona do której ma kierować link.

▲ Elementy graficzne nie mają atrybutów alt

elementy graficzne alt
elementy graficzne alt<br>

Sprawdź, które zdjęcia nie mają tytułów ALT. Odszukaj te zdjęcia w kreatorze i wpisz nazwy w pola pod zdjęciami.

▲ Dokument nie ma metaopisu

brak meta opisu test lighthouse
brak meta opisu test lighthouse<br>

Wejdź do ustawień strony i uzupełnij opis, który używają wyszukiwarki przy prezentacji Twojej strony.

▲ Kolory tła i pierwszego planu nie mają wystarczającego współczynnika kontrastu.

ostrzezenie kontrast
ostrzezenie kontrast<br>

Jest to bardzo często pokazywane ostrzeżenie dla stron. Czasami celowo zmniejszamy kontrast między kolorem tekstu a tłem aby wyglądał bardziej lekko i świeżo ale musimy się wtedy liczyć z tym, że najczęściej tracimy prawidłowy współczynnik kontrastu 4,5:1. 

Jeżeli zależy Ci aby usunąć to ostrzeżenie to musisz zmienić kolory w tych elementach tekstowych, dla których są pokazywane ostrzeżenia. Wystarczy, że przyciemnisz tło dla jasnego tekstu lub rozjaśnisz tło dla ciemnego tekstu, wtedy zwiększysz kontrast między nimi. Jeżeli chcesz dokładnie znaleźć jaki kolor zastosować polecamy stronę https://accessible-colors.com, na której możesz wpisać kolor tła i tekstu i sprawdzić czy dana para przechodzi test kontrastu.

Poniżej wynik takiego testu kontrastu dla niebieskiego koloru tła #0DA6F2 i białego koloru tekstu #FFFFFF oraz dwie wskazówki co zrobić aby poprawić kontrast między nimi.

test kontrastu
test kontrastu<br>

▲ Elementy nagłówków nie pojawiają się w kolejności malejącej

lighthouse ostrzeżenie nagłówki
lighthouse ostrzeżenie nagłówki<br>

Sprawdź czy nagłówkom nadałeś prawidłowe priorytety. Nagłówek o najwyższym priorytecie H1 powinien być pierwszy - w najważniejszej górnej sekcji, tuż pod nawigacją. Priorytety innych nagłówków ustaw malejąco w obrębie jednej sekcji. Przypilnuj aby na przykład w obrębie jednej sekcji pod nagłówkiem H2 nie pojawił się nagłówek H5 zamiast H3.

Jeżeli masz mocno rozbudowaną strukturę nagłówków to możesz sprawdzić ich strukturę instalując w przeglądarce (Chrome, Firefox, Edge, Opera) wtyczkę/dodatek HeadingsMap. Po uruchomieniu wtyczki w oknie przeglądarki pokaże się mapa nagłówków dla twojej strony z oznaczonymi na czerwono nagłówkami, które nie są ustawione w prawidłowej kolejności. Przykładowo na strony tego wpisu taka mapa wygląda tak:

mapa nagłówków
mapa nagłówków<br>

▲ Wyświetla obrazy w niskiej rozdzielczości

obrazy w niskiej rozdzielczości
obrazy w niskiej rozdzielczości<br>

Najczęściej taki komunikat dostajemy gdy załadowaliśmy na stronę małe logo np. 30x30 pikseli. Najlepiej podmienić je wtedy na 2 razy większe np. 60x60, o lepszej rozdzielczości i ustawić jego wysokość w ustawieniach elementu "Nawigacja" na 30 pikseli.

Stwórz własną stronę internetową w kreatorze stron www Najszybsza.

Jak możemy Ci pomóc?

© 2020-2023 Strona zbudowana i hostowana w Najszybsza.pl