1. Strona główna
  2. Pomoc
  3. Wskazówki SEO dla początkujących

Wskazówki SEO dla początkujących

SZYBKIE TWORZENIE STRON INTERNETOWYCH

Ostatnia aktualizacja: 2022-02-28

Projektujesz stronę w kreatorze stron? W planie darmowym masz dostępne wszystkie niezbędne ustawienia SEO, które pomogą Ci w optymalizacji stron dla wyszukiwarek. Co ważne: możesz wykonać te kroki przed wykupieniem planu BASIC lub PRO i tym samym przygotować wszystkie strony dla wyszukiwarek przed podłączeniem domeny.

Strony tworzone w kreatorze Najszybsza są maksymalnie zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek. Wprowadziliśmy szereg rozwiązań, które powodują, że strony są lubiane i szybko indeksowane przez roboty. M.in. 100% responsywność stron, bezpieczeństwo HTTPS i najlepsze parametry jakościowe i szybkościowe stron.

Mocno zachęcamy Cię do wprowadzenia samodzielnie kilku koniecznych drobnych zmian optymalizacyjnych na stronach. Dlaczego samodzielnie? Wynika to z tego, że każdy serwis WWW powinien być unikalny pod kątem treści. 

9 wskazówek SEO

Wykonaj 9 poniższych kroków, aby dobrze zaprezentować strony w wyszukiwarce i poprawić ich rankingi.

1. Uzupełnij meta tytuły i opisy dla wszystkich stron swojej witryny.

Każda strona powinna mieć unikalny tytuł i opis. To one pokazywane są w wyszukiwarce użytkownikom i to one mówią robotom o czym jest strona. Zadbaj o to aby były chwytliwe, merytoryczne, zachęcające do kliknięcia. Nie przekraczaj 60 znaków w tytule i 160 znaków w opisie. Zobacz dokładnie: Jak uzupełnić tytuły i opisy dla stron

Jeżeli przenosisz stronę z innej platformy do Najszybszej upewnij się, że tytuły i opisy są takie same. Po odświeżeniu indeksów w wyszukiwarkach będziesz mógł je normalnie zmieniać i edytować. Chodzi o to aby nie było momentu gdy strony mają robocze tytuły.

2. Nadaj stronom przyjazne dla użytkownika adresy URL.

Przy tworzeniu nowej strony nadaj własne, czytelne, proste, łatwe URLe. Zobacz: Jak zmienić adresu URL dla stron

Jeśli przenosisz stronę z innej platformy upewnij się, że wszystkie podstrony w witrynie mają te same adresy URL. Jeżeli chcesz zmienić adresy URL podstron to ustaw przekierowania żeby nie stracić pozycji w indeksie wyszukiwarki.

3. Określ język każdej strony.

Każda strona powinna mieć wybrany język, w jakim jest napisana. Pomaga to wyszukiwarkom skierować np. użytkowników polskojęzycznych na polskie strony, a angielskojęzycznych na angielskie. Zobacz: Jak ustawić język strony

4. Zadbaj o priorytety nagłówków.

Nadaj najważniejszym nagłówkom na stronie priorytety od najważniejszego do najmniej ważnego H1, H2, H3 ... pamiętając, że nagłówek H1 może wystąpić tylko raz na stronie i powinien być umieszczony najwyżej, najlepiej w pierwszej sekcji pod nawigacją. Pozostałym tytułom nadaj priorytety malejąco w obrębie jednej sekcji. Zobacz: Jak zmienić priorytety nagłówków na stronie

5. Wypełnij stronę tekstami.

Im więcej wartościowych merytorycznie tekstów tym lepiej. Teksty powinny być unikalne, aktualne i wartościowe. W tekstach zastosuj frazy z nagłówków oraz z meta tytułu. Najlepiej gdy Twoje teksty zawierają frazy, na jakie chciałbyś być widoczny w wyszukiwarkach. Zastanów się co to są za frazy i wpleć je w swoje teksty, zadbaj jednak aby opisy brzmiały naturalnie i dobrze dla użytkowników odwiedzających stronę - bo to dla nich ją tworzysz.

Nie zapominaj o stronie, raz na jakiś czas odwiedź ją, dodaj coś, zmień trochę teksty, dopracuj wygląd. Dzięki temu roboty indeksujące będą widziały, że Twoja strona żyje.  Jeśli masz dużo materiałów lub wiedzy, którą możesz się podzielić to rozważ założenie bloga i dodawanie regularnie nowych informacji na stronę w sposób łatwy i zorganizowany. Dodanie postu nawet tylko raz w miesiącu już poprawi jej widoczność w wyszukiwarkach.

6. Dodaj ALT teksty dla wszystkich zdjęć na stronach.

Każde zdjęcie umieszczone na stronie powinno mieć króciutki opis czyli tekst alternatywny, który jest wykorzystywany przez wyszukiwarki obrazków. Zobacz: Jak dodać ALT dla obrazków

7. Utwórz stronę 404.

Utwórz niestandardową stronę błędu, która będzie wyświetlana gdy ktoś wywoła niepoprawny URL w Twojej witrynie. Nie jest to obowiązkowe ale warto to zrobić aby witryna wyglądała profesjonalnie. Zobacz: Jak utworzyć stronę 404

8. Dodaj dla witryny ikonę favicon.

Dodaj maleńką ikonę, która jest wyświetlana w zakładce przeglądarki. Zobacz: Jak dodać favicon

9. Dodaj do strony dane uporządkowane.

Nie jest to obowiązkowe ale dzięki nim roboty indeksujące jeszcze lepiej zrozumieją cel i znaczenie Twojej strony. W danych uporządkowanych możesz wskazać swój profil na FB. Zobacz: Jak dodać dane uporządkowane

10. Utwórz Google Moja Firma

W wizytówce Google Moja Firma (Google Business) dodaj adres internetowy swojej strony.

Test Lighthouse

Możesz dodatkowo przeprowadzić test jakości strony w narzędziu Lighthouse i sprawdzić jak dobrze twoja strona jest zoptymalizowana dla wyszukiwarek.

Zobacz: Jak zrobić test jakości Lighthouse

Zobacz: Jak szybko poprawić wyniki testu Lighthouse

SEO a pozycjonowanie

Powyższe wskazówki dotyczą SEO czyli optymalizacji strony pod wyszukiwarki. Poprawki w SEO to pierwsze, podstawowe kroki, jakie warto wykonać w obrębie witryny przed pozycjonowaniem strony w Internecie np. tworzeniem backlinków.

Analityka

Podłącz swoją stronę do narzędzi analitycznych np. Google Search Console, Bing Webmaster, Google Analytics aby śledzić statystyki ruchu na Twojej stronie m.in. z wyszukiwarek.

Stwórz własną stronę internetową w kreatorze stron www Najszybsza.

Jak możemy Ci pomóc?

NAJSZYBSZA

Najszybsza to polski kreator stron internetowych HTML, AMP, RWD. Narzędzie do tworzenia szybkich, prostych, ładnych stron www ze świetnymi parametrami dla Google.

© 2020-2022 Strona zbudowana i hostowana w Najszybsza.pl